Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Vatandaşa Hizmet

Erzurum’da yapılan dev proje yarın hizmete giriyor

ERZURUM-ARTVİN KARAYOLUNDA BULUNAN VE HALK ARASINDA ÖLÜM YOLU OLARAK ADLANDIRILAN BİR ÇOK KAZANIN YAŞANDIĞI PİRİNKAYALAR GEÇİDİ’NDE YAPILAN 2 BİN 246 METRELİK TÜNEL TAMAMLANDI. VATANDAŞLARA YILLARDIR ÇİLE HALİNE GELEN GEÇİDE YAPILAN TÜNEL YARIN CUMHURBAŞKANI RECEP TAYYİP ERDOĞAN’IN VİDEO KONFERANSLA KATILACAĞI TÖRENLE AÇILACAK.

Erzurum’da yapılan dev proje yarın hizmete giriyor

Erzurum-Artvin karayolunda bulunan ve halk arasında ölüm yolu olarak adlandırılan, birçok kazanın yaşandığı Pirinkayalar Geçidi’nde yapılan 2 bin 246 metrelik tünel tamamlandı. Vatandaşlar için yıllardır çile haline gelen geçide yapılan tünel, yarın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın video konferansla katılacağı törenle açılacak.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla yapımına başlanan Erzurum-Artvin karayolundaki Pirinkayalar Geçidi’ndeki tünel çalışmaları tamamlandı. Erzurum-Artvin yolunda, Tortum Gölü ile Tortum Şelalesi yakınlarındaki geçitte yapılan Pirinkayalar Tüneli’nde çalışmalar hız kazandı ve tünel yıl sonuna yetiştirildi.

Boyuna eğimi yüksek, dar ve keskin virajları nedeniyle fiziki ve geometrik standardı oldukça düşük olan 4 kilometrelik sathi kaplamalı tek yol standardındaki Pirinkayalar Geçidi, proje kapsamında baypas edilerek, 2 bin 246 metrelik Pirinkayalar Tüneli ve bin 100 metrelik bağlantı yolu ile geçilecek şekilde tasarlandı.

Kışın yoğun kar yağışı sebebiyle kapanan karayolundaki trafiği rahatlatmak ve bölgedeki turizmi canlandırmak amacıyla yapılan tünel, bölgedeki viraj ile dik yokuşları ortadan kaldırarak sürücülerin sıkıntısını giderecek. Tünelin hayata geçirilmesiyle birlikte mevcut yol ise bisiklet ve treaking yolu olarak dizayn edilerek gelen misafirler, Tortum Gölü üzerindeki cam seyir terasından eşsiz doğal güzellikleri izlemenin yanı sıra doğa sporlarını rahatça yapma imkanına kavuşacak.

Yapımı tamamlanan dev projenin yarın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın video konferansla katılacağı törenle açılışı yapılacak.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ