Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Vatandaşa Hizmet

İznik’te otantik ev fırtınası

UNESCO’YA ADAY KENT OLAN VE SON OLARAK AVRUPA BİRLİĞİNE BAĞLI SESSİZ ŞEHİRLER KATEGORİSİNE KABUL EDİLEN TARİHİ VE TURİSTLİK KENT İZNİK’TE OTANTİK EVLER FIRTINASI BAŞLADI. DIŞARIDAN YOĞUN İLGİ GÖREN TARİHİ KENTİN ATMOSFERİNE UYGUN TAŞ VE AHŞAP EVLERDE PATLAMA VAR. MİMAR OSMAN YILMAZ, “TARİH VE TURİZM AÇISINDAN YOĞUN İLGİ GÖREN İZNİK’TE APARTMAN DAİRELERİ TARİHE KARIŞIYOR YERİNE İSE AHŞAP VE TAŞ EVLER TERCİH EDİLİYOR” DEDİ.

İznik’te otantik ev fırtınası

Unesco’ya aday kent olan ve son olarak Avrupa Birliğine bağlı sessiz şehirler kategorisine kabul edilen tarihi ve turistlik kent İznik’te otantik evler fırtınası başladı. Dışarıdan yoğun ilgi gören tarihi kentin atmosferine uygun taş ve ahşap evlerde patlama var. Mimar Osman Yılmaz, “Tarih ve turizm açısından yoğun ilgi gören İznik’te apartman daireleri tarihe karışıyor, yerine ise ahşap ve taş evler tercih ediliyor” dedi.

Türkiye ve yurt dışından çok sayıda turistik göç almaya başlayan İznik’te mimari yapılar da değişmeye başladı. İlçenin tarihi atmosferine uygun yapılar değer kazanıyor. İznik ve bölgesinde hizmet gösteren Mimar Osman Yılmaz, “Burası Osmanlı, Selçuklu, Roma ve Bizans medeniyetlerine başkentlik yapmış bir yerdir. Yapılan tarihi kazılarda da bu medeniyetlerin yapılarını hepimiz gördük. Pandemiden dolayı İznik’in yıldızı daha da parladı. Bununla birlikte toprakların fiyat değeri arttı. İnsanlar ise buralara ahşap ve taş evler yapmaya başladı. Ben bir mimar olarak bu ilgiden son derecede mutluyum. Çünkü buraya gelen insanlar yatırım amaçlı geliyor. Burada ki marangoz, boyacı ve bütün esnaf kazanıyor. Projelerin çizimlerini yapıyoruz. İstenilirse anahtar teslimi baştan sona taş, ahşap ve bunglov ev gibi yapılarda yapıyor sahiplerine teslim ediyoruz” dedi.

Ünlü futbolcuların ve sanat camiasının da ilgi gösterdiği evlerin fiyatı, 500 bin lira ile 3 milyon arasında değişiyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ