Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Vatandaşa Hizmet

Koyunbaba Barajı ile 102 bin 910 dekar alan sulamaya açılacak

TARIM VE ORMAN BAKANLIĞI, DEVLET SU İŞLERİ (DSİ) GENEL MÜDÜRLÜĞÜ TARAFINDAN ÇANKIRI VE ANKARA İLLERİNE YAPTIĞI YATIRIMLARLA BU İLLERİN MÜMBİT TOPRAKLARINI SU İLE BULUŞTURMAYA, VATANDAŞLARA SULAMA SUYU TEMİN ETMEYE VE DERELERDEKİ TAŞKIN RİSKİNİ AZALTMAYA DEVAM EDİYOR.

Koyunbaba Barajı ile 102 bin 910 dekar alan sulamaya açılacak

Tarım ve Orman Bakanlığı, Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından Çankırı ve Ankara illerine yaptığı yatırımlarla bu illerin mümbit topraklarını su ile buluşturmaya, vatandaşlara sulama suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor.

DSİ, son yıllarda modern sulama projelerini geliştirerek uygulamaya koyuyor. Modern sulama ile tarımda sağlanan verim artışları, üretim deseninin çeşitlenmesi, çiftçi gelirlerinde doğrudan ve dolaylı artışa neden oluyor. Bu durum bir yandan kırsal kalkınmanın hedeflerinden olan yoksulluğun azaltılması amacına hizmet ediyor bir taraftan da yaşam standardını yükselttiği için göçü önlüyor.

Çankırı ve Ankara İlleri ve İlçelerinde son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de önemli rol oynuyor. DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız, “Bu kapsamda Koyunbaba Barajı Sulaması İnşaatında 20 bin dekar alanda çalışmaların 2021 yılı sonu itibari ile tamamlanarak sulamaya açılacak, projenin tamamının bitirilmesi ile birlikte ise toplamda 102 bin 910 dekar tarım alanının daha sulamaya açılacak” ifadelerini kullandı.

Genel Müdür Yıldız, “Projenin yüzde 33’lik kısmı tamamlanmış olup; 307 kilometrelik sulama hattında 70 kilometre ana boru hattı ve 237 kilometre yedek ve tersiyer boru hattı bulunmakta olup, 29 kilometre ana boru hattında CTP boru ve yedek ve tersiyer sulama hatlarında da 41 km’lik HDPE boru döşenmiştir. Ayrıca 20 kilometrelik iletim hattının 7,5 kilometrelik kısmında HDPE boru döşenmiştir. Ana ve yedek sulama hatlarında sanat yapılarının betonarme imalatları, işletme bakım yolu imalatları ve toplulaştırma çalışmaları hızla devam etmektedir. Projenin hayata geçirilmesiyle milli ekonomiye yılda 80 Milyon Türk Lirası katkı sağlanacaktır” dedi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ