Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Vatandaşa Hizmet

Amasya Üniversitesi Kütüphanesine Tarihçi Hüseyin Hüsameddin Yasar’ın adı verildi

KÜTÜPHANENİN 70 BİNİN ÜZERİNDE KİTABA, 350 BİNİN ÜZERİNDE E-KİTAP VE DERGİ ŞEKLİNDE BULUNAN YAYINLARA SAHİP OLDUĞUNU BELİRTEN REKTÖR ELMACI, “KÜTÜPHANEMİZ BİN500 KİŞİNİN AYNI ANDA OKUMA YAPABİLECEĞİ NİTELİKTEKİ FİZİKİ DONANIM SAHİP. 15 BİREYSEL ÇALIŞMA ODASI, 4 GRUP ÇALIŞMA ODASI, 1 GÖRME ENGELLİLER İÇİN HAZIRLANMIŞ ODA VE İŞİTME ENGELLİLER İÇİN HAZIRLANMIŞ BÖLÜM YER ALMAKTADIR” DEDİ.

Amasya Üniversitesi Kütüphanesine Tarihçi Hüseyin Hüsameddin Yasar’ın adı verildi

Amasya Üniversitesi’nin hizmete açtığı modern kütüphaneye 1869-1939 yılları arasında yaşayan ‘Amasya Tarihi’ kitabının yazarı Hüseyin Hüsameddin Yasar’ın adı verildi. Kütüphanenin açılışını Amasya Valisi Mustafa Masatlı, Belediye Başkanı Mehmet Sarı ve Rektör Prof. Dr. Süleyman Elmacı yaptı.

Kütüphanenin 70 binin üzerinde kitaba, 350 binin üzerinde e-kitap ve dergi şeklinde bulunan yayınlara sahip olduğunu belirten Rektör Elmacı, “Kütüphanemiz bin500 kişinin aynı anda okuma yapabileceği nitelikteki fiziki donanım sahip. 15 bireysel çalışma odası, 4 grup çalışma odası, 1 görme engelliler için hazırlanmış oda ve işitme engelliler için hazırlanmış bölüm yer almaktadır” dedi.

Günün 24 saati hizmet vermesi planlanan kütüphanenin korona virüs salgını nedeniyle bir süreliğine hafta içi 08.00 ile 23.00 saatleri arasında hizmet vereceğine değinen Elmacı, “Kütüphanemizin okuma salonlarından, kütüphane kartı çıkartan Amasyalılar da faydalanabileceklerdir. Amasya Üniversitesi Hüseyin Hüsameddin Yasar Kütüphanesinin Amasyalılara, öğrencilerimize, ülkemize ve milletimize hayırlı olmasını temenni ediyorum” diye konuştu.

Saraydüzü Kışlası ve üniversitede hizmete giren kütüphanenin büyük katkı sağlayacağına değinen Belediye Başkanı Sarı da, “Önemli olan bu kütüphanede ihtiyaçlarını karşılayacak gençlerimizin milli müfredata, ceddinin ahlakına ve devlet büyüklerine saygılı uygun olarak yetişmeleridir” şeklinde konuştu.

Kente kısa sürede iki kütüphane kazandırmanın mutluğunu yaşadıklarını vurgulayan Vali Masatlı ise, “Kütüphanelerin artık 24 saat hizmet vermesi çok önemli. Kütüphaneye Amasya’ya değer katan Hüseyin Hüsameddin Yasar isminin verilmiş olması da çok isabetli olmuş. Bu kütüphanenin yapılmasında emeği geçen başta Prof. Dr. Süleyman Elmacı olmak üzere üniversitemizin tüm birimlerine ve çalışanlarına teşekkür ediyorum. Kütüphanenin Amasya’nın eğitimine, kültürüne ve yaşamına önemli katkı sunacağını düşünüyor, hayırlı olmasını diliyorum” ifadelerini kullandı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ