Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Vatandaşa Hizmet

TŞOF Başkanı Apaydın: “Akaryakıt zamları taşıma ücretlerine yansıtılmalı”

ŞOFÖR ESNAFININ AKARYAKIT ZAMLARINA KARŞI AYAKTA KALABİLMESİ İÇİN TAŞIMA ÜCRETLERİNE DE ZAM YAPILMASI GEREKTİĞİNE DEĞİNEN TŞOF BAŞKANI FEVZİ APAYDIN, “ŞOFÖR ESNAFIMIZ ARTIK AKARYAKITA GELEN ZAMLARA KARŞI AYAKTA DURAMIYOR VE KONTAK KAPATMA NOKTASINA GELDİ. VATANDAŞLARI MAĞDUR ETMEMEK VE TAŞIMA FAALİYETLERİNİN KESİNTİSİZ SÜRMESİ İÇİN AKARYAKITA GELEN ZAMLARIN TAŞIMA ÜCRETLERİNE YANSITILMASI ARTIK KAÇINILMAZ OLDU” DEDİ.

TŞOF Başkanı Apaydın: “Akaryakıt zamları taşıma ücretlerine yansıtılmalı”

Şoför esnafının akaryakıt zamlarına karşı ayakta kalabilmesi için taşıma ücretlerine de zam yapılması gerektiğini belirten TŞOF Başkanı Fevzi Apaydın, “Şoför esnafımız artık akaryakıta gelen zamlara karşı ayakta duramıyor ve kontak kapatma noktasına geldi. Vatandaşları mağdur etmemek ve taşıma faaliyetlerinin kesintisiz sürmesi için akaryakıta gelen zamların taşıma ücretlerine yansıtılması artık kaçınılmaz oldu” dedi.

Servisçi esnafının akaryakıta gelen zamlar karşısında zorlandığını ifade eden Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu (TŞOF) Başkanı Fevzi Apaydın, “Taşımalı eğitim kapsamında taşımacılık yapan servisçi esnafımızın sözleşmeleri her yıl haziranda yapılıyor. Dolayısıyla maliyet tespitinde de o tarihlerdeki akaryakıt fiyatları dikkate alınıyor. Örneğin haziran ayında sözleşmeler yapılırken motorin ortalama 7,43 TL iken, 9 Aralık itibarıyla 10,41 TL’ye çıkarak yüzde 40 oranında bir artış söz konusu. Pandemi döneminde 1,5 yıl hiç çalışmayan servisçi esnafımız okulların açılmasını dört gözle beklerken şimdi de artan maliyetler ve artan akaryakıt fiyatları karşısında zorlanıyor. Servisçi esnafının taşıma hizmetini yapabilmesi, ayakta kalabilmesi için akaryakıttaki artış farkı güncel taşıma ücretlerine yansıtılmalı” dedi.

“Şoför esnafımız akaryakıt zamlarına karşı zorlanıyor”

Akaryakıt fiyatlarındaki artışın taşıma ücretlerine yansıtılarak şoför esnafının korunması gerektiğini belirten Apaydın, “Akaryakıta karşı ayakta durmakta zorlanan kesim yalnızca servisçilerimiz değil. Şehir içinde taşıma faaliyetinde bulunan taksi, dolmuş, minibüs ve özel halk otobüsü ile yolcu taşıyan esnafımız da akaryakıta gelen zamlardan dolayı ciddi şekilde zarar görüyor. Geçtiğimiz yıl aralık ayında motorin ortalama 6,60 TL iken, 9 Aralık itibarıyla 10 TL’nin üzerine çıktı. Tüm kazancı en önemli giderlerinden biri olan akaryakıta giderek eriyen şoför esnafımız kontak kapatmak değil çalışmaya devam etmek istiyor. Kazancından kendisine neredeyse pay kalmayan bu şoför esnafımızı akaryakıttaki artışa karşı korumak için akaryakıt fiyatlarındaki farkın taşıma ücretlerine yansıtılması gerekiyor” diye konuştu.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ