Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Vatandaşa Hizmet

Vali Dağlı: “SERA OSB çok büyük kazanç olacak”

BAFRA TARIMA DAYALI İHTİSAS (SERA) ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ MÜTEŞEBBİS HEYETİ VE YÖNETİM KURULU TOPLANTISI’NDA KONUŞAN SAMSUN VALİSİ DOÇ. DR. ZÜLKİF DAĞLI, “BAFRA SERA OSB İLİMİZ VE ÜLKEMİZ İÇİN DE ÇOK BÜYÜK BİR KAZANÇ OLACAK” DEDİ.

Vali Dağlı: “SERA OSB çok büyük kazanç olacak”

Bafra Tarıma Dayalı İhtisas (SERA) Organize Sanayi Bölgesi (OSB) Müteşebbis Heyeti ve Yönetim Kurulu Toplantısı’nda konuşan Samsun Valisi Doç. Dr. Zülkif Dağlı, “Bafra SERA OSB ilimiz ve ülkemiz için de çok büyük bir kazanç olacak” dedi.

Hem tarım hem de sanayi kenti olmanın avantajını değerlendirip istihdam ve üretimi artırarak Bafra ilçesini daha ileri bir düzeye taşımak istediklerini belirten Vali Dağlı, “Ülkemizin ve ilimizin ekonomik olarak gelişmesi ve kalkınması için üretim yapan yatırımcılarımızı her anlamda destekleyerek işlerini kolaylaştırmak ve önlerini açmak için çalışmalarımıza ara vermeden devam ediyoruz. Bu noktada Bafra SERA OSB, yatırım yapacak yatırımcılara 5. bölge teşvikleri ile büyük avantajlar sunacak ve bölgemizi seracılıkta önemli bir konuma getirecek. Seralarda üretilecek nitelikli ve katma değeri yüksek ürünler ile birlikte ihracatın artırılması, ilave iş olanakları anlamında ilçemiz, ilimiz ve ülkemiz için de çok büyük bir kazanç olacak” şeklinde konuştu.

Toplantıda ayrıca 23 Kasım tarihinde Bafra Heyeti ve SERA OSB yöneticilerinin, Antalya’da sera üretimi yapan çiftçi ve üreticilere yaptıkları ziyaret ile 24-27 Kasım tarihleri arasında gerçekleşen Growtech 20. Uluslararası Sera, Tarım Teknolojileri ve Hayvancılık Fuarı’nın Bafra SERA OSB’ye verebileceği katkılar ve görüşmeler değerlendirildi.

Vali Dağlı toplantı sonrası Bafra SERA OSB’de devam eden altyapı inşaat çalışmalarını da yerinde inceleyerek yetkililerden bilgi aldı.

1194 dekar alana sahip Bafra SERA OSB’nin toplam 30 sera parseli olacak şekilde düzenlendiğini ve Bafra SERA OSB’de yatırımcıların fide ve süs bitkileri yetiştiriciliği, ıslah çalışmaları ve ihracata yönelik sebze yetiştiriciliği yapmalarının planlandığını belirten Dağlı, OSB içerisinde sanayi parsellerine de yer verildiğini ve bu parsellerde paketleme tesisi, soğuk hava depoları, sebze ve meyve kurutma tesisleri ile salça ve turşu fabrikası gibi işletmelerin de yer almasının düşünüldüğünü ifade etti.

Vali Zülkif Dağlı, “Yatırımcılarımız ile yaptığımız ön talep araştırmasında yatırımcılarımızın buraya yatırım yapmak için oldukça istekli olduklarını gördük ve bu doğrultuda çalışmalarımıza ara vermeden devam ediyoruz” diye konuştu.

Dağlı, ayrıca Bafra SERA OSB’de altyapı inşaat çalışmalarının yüzde 25 seviyelerine geldiğini söyleyerek çalışmaların hızlandırılması ve herhangi bir aksaklığa mahal verilmemesi noktasında yüklenici firma yetkililerine talimat verdi.

Yeni Hükümet Konağı inşaatı sürüyor

Öte yandan Vali Dağlı, Bafra Yeni Hükümet Konağı inşaatında incelemelerde bulunarak Bafra Kaymakamı Cevdet Ertürkmen’den ve firma yetkililerinden çalışmaların son durumu hakkında bilgi aldı. Bafra’da 13 bin m2 alan içerisinde 10 bin 500 m2 kapalı alanı olacak şekilde inşaatı devam eden Hükümet Konağı’nın, hemen bitişiğinde Kızılırmak Nehri kenarına yapılacak olan millet bahçesi ve spor tesisleriyle bütünleşerek; Bafra’ya yeni bir çehre kazandıracağını ifade eden Dağlı, tamamlandığında birçok kamu kurumunun yeni Hükümet Konağı’nda vatandaşlara hizmet sunacağını belirtti.

Dağlı ayrıca inşaatı devam eden Hükümet Konağı’nda bu zamana kadar yapılan çalışmaların titizlikle yürütülmesinden dolayı Bafra Kaymakamı Cevdet Ertürkmen, İlçe Belediye Başkanı Hamit Kılıç ve firma yetkililerine teşekkür ederek çalışmaların aynı hassasiyetle sürdürülmesini istedi.

Bafra OSB’de 1200 istihdam

Bafra Organize Sanayi Bölgesi (OSB) Yönetim Kurulu Toplantısı, Samsun Valisi Doç. Dr. Zülkif Dağlı’nın başkanlığında üyelerin katılımıyla gerçekleştirildi. Bafra ilçesinin sahip olduğu ova ile tarım kenti, Organize Sanayi Bölgesi ile sanayi kenti olduğunu vurgulayarak, Bafra’nın sunduğu bu imkanlarla gerek tarıma dayalı sanayi gerekse diğer sanayi kollarında yatırımcılara büyük bir yatırım fırsatı sunduğunu ve bu noktada ilçedeki tarım potansiyelinin sanayi sektörüyle birleşmesi için gayretli çalışmaların sürdürüldüğünü ifade eden Dağlı, “136 sanayi parselinden oluşan Bafra OSB’de 66 parselin tahsis işlemini gerçekleştirdik ve 38 parselde üretim yaklaşık 1200 çalışan ile devam etmektedir. 19 parsel proje aşamasında, 9 parselde ise inşaat çalışmaları sürmektedir. Özellikle Bafra OSB 2. etabın altyapı inşaatının tamamlanmasıyla birlikte OSB’ye yoğun şekilde arsa tahsis ve yatırım talebi gelmektedir. Gelen talepleri titiz bir şekilde değerlendiriyoruz ve Bafra ilçemize getireceği katkıyı en ince ayrıntısına kadar inceliyoruz” şeklinde konuştu.

Vali Dağlı ayrıca OSB’ye yapılan arsa tahsis taleplerine ilişkin firma yetkilileri ile ilerleyen günlerde bire bir görüşülerek nihai kararların verileceğini söyledi.,

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ