Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Vatandaşa Hizmet

Çanakkale Savaşları Mobil Müzesi Kayseri’de

KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI ÇANAKKALE SAVAŞLARI GELİBOLU TARİHİ ALAN BAŞKANLIĞI TARAFINDAN DÜZENLENEN, ÇANAKKALE SAVAŞLARI MOBİL MÜZESİ KAYSERİ’YE GELDİ.

Çanakkale Savaşları Mobil Müzesi Kayseri’de

Kültür ve Turizm Bakanlığı Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı tarafından düzenlenen Çanakkale Savaşları Mobil Müzesi Kayseri’ye geldi.

Cumhuriyet Meydanı’nda yer alan ve 7 ayrı vitrinin bulunduğu tırda Çanakkale Savaşı’nda kullanılan farklı materyaller sergileniyor. Çanakkale Savaşları Mobil Müzesini ziyaret eden Kayseri İl Kültür ve Turizm Müdürü Şükrü Dursun, Çanakkale’ye gidemeyen vatandaşlar için böyle bir uygulamaya yapıldığını söyleyerek, “Çanakkale Mobil Müzesi bugün şehrimizde, biliyorsunuz tarihimizin en şanlı zaferlerinden bir tanesidir Çanakkale. Çanakkale’yi her anıyla her yönüyle anlamamız gerekiyor. Bunun için malum Çanakkale’ye gidip, ziyaretler yapıyoruz ama gidemeyen vatandaşlarımız olabiliyor. Bunun için de mobil müze bütün illerimizi gezerek, Çanakkale’deki yaşanmışlıkları, savaşla ilgili materyalleri vatandaşlarımız görmesi için illeri dolaşıyor. Bugün itibari ile de 3 gün bizim şehrimizde vatandaşlarımızın hizmetine açık olacak. Ben bu vesile ile öncelikle Çanakkale’deki komutanlarımız olmak üzere şehitlerimizi ve vefat etmiş gazilerimizi rahmetle anmak istiyorum” dedi.

Çanakkale Savaşları Mobil Müzesi hakkında bilgiler veren Koordinatör Engin Karataş da, “Müzemiz 3 gün boyunca saat 10.00-18.00 saatleri arasında ücretsiz olarak halkımızın ziyareti açık olacak. Müzemiz ilk turunu tamamlamıştı. Yalnızca Kayseri ve Nevşehir illeri kalmıştı. Pandemi süreci nedeniyle bu illere gelememiştik. Şimdi inşallah burada 3 gün durarak, gelemediğimiz günleri telafi ederek, müzemizi halkımıza daha fazla iletmeye çalışacağız. Burada ki amacımız Çanakkale Savaş’ının ruhunu özellikle genç arkadaşlarımıza iletmek. Tırın içerisinde 7 ayrı vitrinimiz bulunuyor her bir vitrinin ayrı teması bulunmaktadır. Bu vitrinlerin içerisinde savaş eserlerimiz, belgesellerimiz ve görsellerimiz bulunmaktadır. Dış ses ile birlikte anlam bütünlüğü katarak Çanakkale Savaşları’nı halkımıza tanıtmaya çalışıyoruz” diye konuştu.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ