Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Vatandaşa Hizmet

Çıldır’da atları üzerine battaniye örterek koruyorlar

KARS-ARDAHAN SINIRINDA BULUNAN BİR KISMI KISMEN BUZLA KAPLANAN ÇILDIR GÖLÜ’NDE HİZMETE SUNULAN KIZAKLARI ÇEKEN ATLAR, SOĞUK HAVADAN BATTANİYE ÖRTÜLEREK KORUNUYOR.

Çıldır’da atları üzerine battaniye örterek koruyorlar

Kars-Ardahan sınırında bulunan bir kısmı kısmen buzla kaplanan Çıldır Gölü’nde hizmete sunulan kızakları çeken atlar, soğuk havadan battaniye örtülerek korunuyor.

Doğu Anadolu Bölgesi’nin en büyük ikinci gölü olan Çıldır Gölü her mevsim yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekiyor. Arpaçay’a bağlı Taşbaşı köyü mevkiinde yerli ve yabancı turistlere buz üzerinde atlı kızak keyfi yaşatan kızakçılar, atlarına gözleri gibi bakıyor.

Her turdan sonra önce atlarının terini silen kızakçılar, daha sonra atlarının üzerine battaniye, halı ve kilim örterek soğuktan korumaya çalışıyor.

“Atlarımızı korumamız lazım”

Taşbaşı köyünde Çıldır Gölü üzerine vatandaşlara atlı kızak hizmeti veren Ertan Taşdemir, “Atlarımıza terli olduğu zaman bunları korumamız lazım. Yoruldukları zaman köy yakın olduğu için diğer atları kızaklara koşuyoruz. Bakımlarını yapıyoruz. Hayvanlarımızın hakkını veriyoruz” dedi.

“Atlar bizim ekmek teknemiz”

Taşdemir, “Soğuktan koruyoruz, terlediği zaman dikkat ediyoruz. Bunlar bizim ekmek teknemiz, gelen insanları, misafirleri gezdirdiğimiz için bunlara bakmamız lazım” diye konuştu.

Kızakçılar, atların koştuğu zaman vücut ısılarının normal olduğunu, durdukları zaman ise üşüdüklerini, bundan dolayı atların üzerini örttüklerini kaydetti.

Hava sıcaklığının eksi 20 dereceye kadar düştüğü bölgede turistleri kızaklarla gezdiren atlar ise sahipleri tarafından soğuk havadan özenle korunuyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ