Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Vatandaşa Hizmet

Burdur’da Acil Çağrı Merkezi’ne gelen ihbarların neredeyse yarısı asılsız

BURDUR ACİL ÇAĞRI MERKEZİNE 2021 YILINDA GELEN YAKLAŞIK 300 BİN İHBARIN YÜZDE 52,25’İ GERÇEK ÇAĞRI, YÜZDE 47,75’İ İSE YEMEK VE TÜP SİPARİŞİ GİBİ ASILSIZ OLDUĞU ÖĞRENİLDİ.

Burdur’da Acil Çağrı Merkezi’ne gelen ihbarların neredeyse yarısı asılsız

Burdur Acil Çağrı Merkezi’ne bu yıl gelen yaklaşık 300 bin ihbarın yüzde 52,25’inin gerçek çağrı, yüzde 47,75’inin ise yemek ve tüp siparişi gibi asılsız ihbarlar olduğu öğrenildi.

2014 yılında Burdur’da faaliyete geçen Acil Çağrı Merkezi ile tüm acil çağrılar tek numara olan 112 üzerinden yapılıyor. Hayata geçen projenin amaçlarını anlatan Burdur 112 Acil Çağrı Merkezi Müdürü Mehmet Sahraoğlu, “Projenin amacı acil hizmetler arasında eşgüdümü sağlamak, koordinasyonu kolaylaştırmak, halkımıza sunulan acil hizmetlerin süresi ve maliyetini azaltarak kalitesini arttırmaktır. Acil Çağrı Merkezi’ni arayan vatandaşlarımızın adı, soyadı, adresi ve konum bilgisi merkezimize düşmektedir. Operasyon birimleri eşzamanlı olarak olaylara müdahale edebilmektedir. Örneğin bir trafik kazasında aynı anda polis ve sağlık ekiplerine vatandaşlarımız tek numara üzerinden ulaşabilmektedir” dedi.

Arapça, İngilizce, Almanca ve Rusça dillerinde hizmet verebildiklerini aktaran Sahraoğlu, işitme engelli vatandaşların kullanımı için oluşturulan Engelsiz 112 mobil uygulaması olduğunu hatırlattı.

300 bin çağrının neredeyse yarısı asılsız

2021 yılında çağrı merkezine gelen ihbarlardan bahseden Sahraoğlu, “2021 yılında Burdur’a gelen toplam çağrı sayısı 303 bin 25’tir. Bunların yüzde 52,25’i gerçek çağrılar, yüzde 47,75’i asılsız çağrılardan oluşmaktadır. Asılsız çağrılar genellikle telefonunu denemek isteyen, yemek siparişi vermek isteyenlerin yanı sıra ‘İzolasyon sürecinde dışarı çıkabilir miyim?’, ’Tüpüm bitti, tüp gönderilebilir mi?’ gibi çağrılardan oluşuyor” ifadelerini kullandı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ